Haberler ve Duyurular

Kas 22nd

Darüşşafaka’nın Değerli Bağışçısı Usta Yazar Sait Faik Abasıyanık 112. doğum yılında anıldı

Posted by with No Comments

“Dünyayı güzellik kurtaracak. Bir insanı sevmekle başlayacak her şey…” sözlerinin sahibi, kitaplarının telif haklarını Darüşşafaka’ya bağışlayan, usta yazar Sait Faik Abasıyanık’ın 112. yaş günü Burgazada’da bulunan Adalar Su Sporları Kulübü Derneği Tesisleri’nde 18 Kasım’da düzenlenen törenle kutlandı.

 

Öykülerinin çoğunu kaleme aldığı ve kendisiyle özdeşleşen Burgazada’da gerçekleşen anma törenine Sait Faik Abasıyanık’ın akrabaları, Adalar Belediye Başkanı Atilla Aytaç, Adalar Kaymakamı Mustafa Ayhan, Ada sakinleri, Sait Faik dostları, Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyeleri ve çalışanları katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkan Vekili Hakan Tahiroğlu “Günlerden Sait Faik bugün…” diyerek başladığı sözlerini, “Sait Faik’in annesi Makbule Hanım, oğlunu 112 yıl önce bugün dünyaya getirmiş. Sait Faik, iyi ki doğmuş; edebiyatımıza, yaşamlarımıza ve Darüşşafakamıza değerli katkılarını sunabilmiş. İşte bugün onun dünyaya gelişini, çok sevdiği Burgazada’da, onun anılarını taşıyan yerde kutluyoruz hep birlikte! Sait Faik bizim için, bu yuvanın her ferdi için ölümsüz esasen… Bu yüzden 48 yaşındayken hayata veda etmiş olsa da, onun için ‘112 yaşında’ diyebiliyoruz, ne mutlu… Sait Faik, hem Darüşşafaka’da hem Burgazada’da, tüm sevenleri için yaşamaya devam ediyor.” ifadeleriyle sürdürdü.

Darüşşafaka Yönetim Kurulu Başkan Vekili Hakan Tahiroğlu

1964’ten beri Cemiyet tarafından verilen Sait Faik Hikaye Armağanı’nı 2012’den bu yana Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları’nın iş birliği ile verildiğini belirten Tahiroğlu, yazarın Burgazada’da yaşadığı ve pek çok hikâyesini kaleme aldığı köşkünü, Haziran 2013’te çağdaş müzecilik anlayışıyla yenileyerek ziyarete açtıklarını belirterek, herkesi Sait Faik’in yazınsal ve ruhsal dünyasına yolculuk etme fırsatı tanıyan Sait Faik Müzesi’ni ziyaret etmeye davet etti. 

Konuşmadan sonra, Adalılar Derneği’nin öncülüğünde, Adalıları Sait Faik ve eserleri hakkında bilinçlendirmek ve yazara sahip çıkılmasını sağlamak üzere Adalar’daki iki lisede düzenlenen hikaye yarışmasının kazananlarına ödülleri takdim edildi. 

Sait Faik’in 112. yaşının kutlandığı günde, Sait Faik’in öykülerinden alıntıların yapıldığı,  Jale Sancak tarafından oyunlaştırılan, Egemen Sancak, Ozan Elaltunterin ve Emir Baran Sezginer tarafından sahnelenen “Bir İnsanı Sevmekle Başlar Her Şey” adlı tiyatro oyunu da izleyicilerle buluştu.