Haberler ve Duyurular

May 9th

Sait Faik Hikaye Armağanı Muzaffer Kale’nin oldu

Posted by with No Comments

Türk öyküsünün usta ismi Sait Faik Abasıyanık anısına her yıl yazarın ölüm yıl dönümü olan 11 Mayıs'ta bir öykücüye verilen Sait Faik Hikâye Armağanı'nın 62'nci sahibi Güneş Sepeti adlı ilk öykü kitabı ile şair Muzaffer Kale oldu. Kale, 11 Mayıs'ta Milli Reasürans Konferans Salonu Fuayesi'nde gerçekleştiren törenle ödülünü Jüri Başkanı Doğan Hızlan'ın elinden aldı.

 

Şair ve Yazar Muzaffer Kale, ödülünü Jüri Başkanı Doğan Hızlan'dan aldı.
Şair ve Yazar Muzaffer Kale, ödülünü Jüri Başkanı Doğan Hızlan'dan aldı.

Darüşşafaka Cemiyeti ile İş Bankası Kültür Yayınları iş birliğiyle düzenlenen Sait Faik Abasıyanık Hikâye Armağanı’nın 62’ncisinin ödül töreni, 11 Mayıs'ta Milli Reasürans Konferans Salonu Fuayesi'nde gerçekleştirildi. Törene; Jüri Başkanı Doğan Hızlan, Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı M. Talha Çamaş, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları Genel Müdürü Ahmet Salcan ile çok sayıda konuk katıldı.

Törende konuşan Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş, usta yazar ve Darüşşafaka'nın vasiyet bağışçısı Sait Faik'in vefatının 62. yılında adını yaşatan Armağanı, bir yazarla daha buluşturmanın gururunu yaşadıklarını belirterek, "Sait Faik, tam 62 yıldır vefat yıl dönümünde bir yazara çıktığı edebiyat yolculuğunda yoldaşlık ediyor, onlara yepyeni kapılar açıyor. Tam 62 yıldır edebiyatımıza birbirinden değerli yazarlar kazandırıyor, onların sesi, soluğu oluyor. Ne mutlu ki bizler de buna vesile oluyoruz" dedi.

Sait Faik'in mal varlığını ve kitaplarının telif haklarını Darüşşafaka Cemiyeti'ne bağışladığını hatırlatan Çamaş, "Sait Faik, bir yandan yazarlara yeni kapılar açarken diğer yandan da babası ya da annesi hayatta olmayan, maddi durumu yetersiz, yetenekli çocuklarımızın yaşamlarının eğitimle değişmesine katkı sunuyor. 1964'ten bu yana Darüşşafaka’da yetişen her çocuğun eğitiminde Sait Faik’in katkısı var. Bunun için kendisine ne kadar teşekkür etsek azdır. Büyük yazarımızı, sevgi, saygı ve minnetle anıyoruz" diye konuştu. 

 

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları Genel Müdürü Ahmet Salcan...
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları Genel Müdürü Ahmet Salcan…

Armağanın bu yılki sahibi Muzaffer Kale'yi kutlayan Çamaş, Sait Faik Hikaye Armağanı'na her geçen yıl yazarların ilgisinin arttığını ve bu yıl Armağan'a 72 kitabın başvurduğunu belirtti.

Jale Parla, Metin Celâl, Hilmi Yavuz, Nursel Duruel, Beşir Özmen ve Murat Gülsoy’dan oluşan Sait Faik Hikâye Armağanı Jürisi’ne Başkanlık eden Doğan Hızlan, ödül sürecini şöyle açıkladı: "62. Sait Faik Hikâye Armağanı'nın, kısa öykünün olanaklarını başarıyla kullanan ve varoluşun yoğunluğunu yaşamın ayrıntılarında yakalayan Muzaffer Kale'nin Güneş Sepeti adlı kitabına verilmesi oy birliğiyle uygun görülmüştür." 

Muzaffer Kale kimdir?

Yazar Muzaffer Kale, 1957'de doğdu. Çocukluğu Bodrum Bahçeyakası Köyü'nde geçen Kale, ortaokul ve liseyi Milas'ta okudu. Uzun yıllar yaşadığı Diyarbakır'da, Dicle Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı'ndan mezun olan Kale, başta şiir olmak üzere çalışmalarını 1981'den beri edebiyat dergilerinde yayımladı. Öğretmenlik de yapan Muzaffer Kale, halen İzmir'de yaşıyor. Kale'nin, "Bir Günlük Güneş", "Gözlerim Akşama Ölür", "Acıtmıyor Boynumu Dünya", "Işıktan Kalan Kırılma", "Hiçbir Şeyi Unutmadım", "Sakın Zar Atma", "Lirik Aksan", "Menekşenin Sayılı Günleri", "Kayıp Saklambaç" isimli kitapları bulunuyor.
Şiirleri birçok edebiyat dergisinde yayımlanan Kale'nin kısa öykülerinden oluşan Güneş Sepeti adlı kitabı ise geçtiğimiz yıl Can Yayınları'ndan okura sunuldu.

gunes_sepeti-2